Vishay/Dale RNC55J5491FMBSL
RNC55J5491FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5491FMBSL
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5491FMBSL.pdf
Availability of RNC55J5491FMBSL
QUANTITY
RNC55J5491FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5491FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5491FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5491FMBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5491FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5491FMBSL Details Description
Related parts for RNC55J5491FMBSL
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2V 20A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 BLU 2X200' datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS SLD SHORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf