Vishay/Dale RNC55J5492BSRSL
RNC55J5492BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5492BSRSL
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5492BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5492BSRSL
QUANTITY
RNC55J5492BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5492BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5492BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5492BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5492BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5492BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5492BSRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP TRIPLE LP CMOS 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST DUPLEX datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 5V EMD4 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 8 CONTACTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf