Vishay/Dale RNC55J5492DRRE6
RNC55J5492DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5492DRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5492DRRE6.pdf
Availability of RNC55J5492DRRE6
QUANTITY
RNC55J5492DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5492DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5492DRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5492DRRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5492DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5492DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5492DRRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 3MBIT 10NS 119BGA datasheet.pdf
CUTTER CABLE OVAL CROSSING 8.27" datasheet.pdf
OSC SO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf