Vishay/Dale RNC55J5492FSRSL
RNC55J5492FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5492FSRSL
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5492FSRSL.pdf
Availability of RNC55J5492FSRSL
QUANTITY
RNC55J5492FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5492FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5492FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5492FSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5492FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5492FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5492FSRSL
IC MOSFET DVR QUAD NAND 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 348 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
LED CBI 2X4MM QUAD ARRAY GRN/YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 300MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf