Vishay/Dale RNC55J5492FSRSL
RNC55J5492FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5492FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5492FSRSL.pdf
Availability of RNC55J5492FSRSL
QUANTITY
RNC55J5492FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5492FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5492FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5492FSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5492FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5492FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5492FSRSL
IC ADC 8BIT DUAL 40MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 1.5A TO-226 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf