Vishay/Dale RNC55J5602BSB14
RNC55J5602BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5602BSB14
Brief Description
RES 56K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5602BSB14.pdf
Availability of RNC55J5602BSB14
QUANTITY
RNC55J5602BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5602BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5602BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5602BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5602BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5602BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5602BSB14
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED IND 8MM WHITE 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 3.025A 40 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MICRO 51C P 36" RBW JACKP NI datasheet.pdf