Vishay/Dale RNC55J5621BSB14
RNC55J5621BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5621BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5621BSB14.pdf
Availability of RNC55J5621BSB14
QUANTITY
RNC55J5621BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5621BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5621BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5621BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5621BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5621BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5621BSB14
FIXED IND 2.7UH 305MA 1.6 OHM datasheet.pdf
IC DRIVER SW MOSF HI SIDE 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
ANT KIT AFTB MABVT8 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf
CLIP PUSH FIT CONDUIT datasheet.pdf
CONNECTOR 16PIN 3100 SERIES datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6LAYER 20POS datasheet.pdf