Vishay/Dale RNC55J5621BSR36
RNC55J5621BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5621BSR36
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5621BSR36.pdf
Availability of RNC55J5621BSR36
QUANTITY
RNC55J5621BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5621BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5621BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5621BSR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5621BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5621BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J5621BSR36
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 7POS 30AU datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf