Vishay/Dale RNC55J5621BSRE6
RNC55J5621BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5621BSRE6
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5621BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5621BSRE6
QUANTITY
RNC55J5621BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5621BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5621BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5621BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5621BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5621BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5621BSRE6
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 200MM SCREW HORZ datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 326V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf