Vishay/Dale RNC55J5621DSB14
RNC55J5621DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5621DSB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5621DSB14.pdf
Availability of RNC55J5621DSB14
QUANTITY
RNC55J5621DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5621DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5621DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5621DSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5621DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5621DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5621DSB14
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 100 FT BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.49M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 370V RADIAL datasheet.pdf