Vishay/Dale RNC55J5622DRRSL
RNC55J5622DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5622DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5622DRRSL.pdf
Availability of RNC55J5622DRRSL
QUANTITY
RNC55J5622DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5622DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5622DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5622DRRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5622DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5622DRRSL Details Description
Related parts for RNC55J5622DRRSL
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN FPC VERT 24POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V Y5U datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf