Vishay/Dale RNC55J5622DSB14
RNC55J5622DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5622DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5622DSB14.pdf
Availability of RNC55J5622DSB14
QUANTITY
RNC55J5622DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5622DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5622DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5622DSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5622DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5622DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5622DSB14
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TAPE CORROSION PROTECT 1" X 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4 POS MALE,RA-WIRE 2M datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
MOD GNSS LNA FRONT END 8MCOB datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DC-3.5GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 30MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf