Vishay/Dale RNC55J5691BRRSL
RNC55J5691BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5691BRRSL
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5691BRRSL.pdf
Availability of RNC55J5691BRRSL
QUANTITY
RNC55J5691BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5691BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5691BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5691BRRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5691BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5691BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J5691BRRSL
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A TO39 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 50MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
SW MINI SPST-NO PIN PLUNGER 250V datasheet.pdf