Vishay/Dale RNC55J5691FSRE6
RNC55J5691FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5691FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5691FSRE6.pdf
Availability of RNC55J5691FSRE6
QUANTITY
RNC55J5691FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5691FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5691FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5691FSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5691FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5691FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5691FSRE6
MOD PWR INLET STD FILTER 1A PNL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT R/A PCB datasheet.pdf
CONN CIC TOP 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 30POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
64M DDR SDRAM X16 200MHZ 46NM IN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf