Vishay/Dale RNC55J5691FSRE6
RNC55J5691FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5691FSRE6
Brief Description
RES 5.69K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5691FSRE6.pdf
Availability of RNC55J5691FSRE6
QUANTITY
RNC55J5691FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5691FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5691FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5691FSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5691FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5691FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5691FSRE6
LED 1.8MM RA RED PC MOUNT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 60MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,2HP 1.5KW CT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 348 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf