Vishay/Dale RNC55J5692BSB14
RNC55J5692BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5692BSB14
Brief Description
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5692BSB14.pdf
Availability of RNC55J5692BSB14
QUANTITY
RNC55J5692BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5692BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5692BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5692BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5692BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5692BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5692BSB14
MOSFET P-CH 100V 6.8A D2PAK datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 3POS R/A TIN datasheet.pdf
IC L-C FILTER W/ESD 6CH 12DFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 8.74A 13 MOHM datasheet.pdf