Vishay/Dale RNC55J56R9BSRSL
RNC55J56R9BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J56R9BSRSL
Brief Description
RES 56.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J56R9BSRSL.pdf
Availability of RNC55J56R9BSRSL
QUANTITY
RNC55J56R9BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J56R9BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J56R9BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J56R9BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J56R9BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J56R9BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J56R9BSRSL
PANEL FRONT 31.5X19X0.5" GREY datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 34.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HAN INOX 3A COVER FOR FEMALE datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf