Vishay/Dale RNC55J5751BSB14
RNC55J5751BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5751BSB14
Brief Description
RES 5.75K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5751BSB14.pdf
Availability of RNC55J5751BSB14
QUANTITY
RNC55J5751BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5751BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5751BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5751BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5751BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5751BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5751BSB14
CONN D-SUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.113 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 400 MOHM datasheet.pdf
RED 3 POS METALRTN L LGH datasheet.pdf