Vishay/Dale RNC55J5762BSR36
RNC55J5762BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5762BSR36
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5762BSR36.pdf
Availability of RNC55J5762BSR36
QUANTITY
RNC55J5762BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5762BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5762BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5762BSR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5762BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5762BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J5762BSR36
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS 0.8MM SMD VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PIN 4POLE datasheet.pdf
CAT 5 50 PAIR 66 CLIP CONN BLOCK datasheet.pdf
ASSY RECT 2.5A 5KV STD REC datasheet.pdf
FERRITE CHIP POWER SMD datasheet.pdf
150UF 160V 16X25 datasheet.pdf