Vishay/Dale RNC55J5762DRRE6
RNC55J5762DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5762DRRE6
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5762DRRE6.pdf
Availability of RNC55J5762DRRE6
QUANTITY
RNC55J5762DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5762DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5762DRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5762DRRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5762DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5762DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5762DRRE6
SIDAC UNIDIR 75V 150A DO-214AA datasheet.pdf
CAP LED LENS RND T1 3/4 .062" RD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA Backlight 12-WLCSP (1.7x1.4) datasheet.pdf
IPD M12 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GRN DIFF 6" datasheet.pdf