Vishay/Dale RNC55J5762DSB14
RNC55J5762DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5762DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5762DSB14.pdf
Availability of RNC55J5762DSB14
QUANTITY
RNC55J5762DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5762DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5762DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5762DSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5762DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5762DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5762DSB14
VOLTMETER 0-1VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SENSOR/ACT TERM BLOCK 24-12AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
PREM 3D FLMNT BLACK datasheet.pdf
MAGNELIMIT datasheet.pdf
CTV 10C 10#20 SKT RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf