Vishay/Dale RNC55J5762DSRSL
RNC55J5762DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5762DSRSL
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5762DSRSL.pdf
Availability of RNC55J5762DSRSL
QUANTITY
RNC55J5762DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5762DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5762DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5762DSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5762DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5762DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5762DSRSL
XFRMR TOROIDAL 1500VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A CST2B datasheet.pdf