Vishay/Dale RNC55J5763BSB14
RNC55J5763BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5763BSB14
Brief Description
RES 576K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5763BSB14.pdf
Availability of RNC55J5763BSB14
QUANTITY
RNC55J5763BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5763BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5763BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5763BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5763BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5763BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5763BSB14
CONN FPC PIN HSG 30POS 1.00MM datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN TERMINAL 300MCM #5/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 210 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 32 POSITION datasheet.pdf
IC REG BUCK SPLIT RAIL 8SOPWRPAD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf