Vishay/Dale RNC55J57R6FSB14
RNC55J57R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J57R6FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J57R6FSB14.pdf
Availability of RNC55J57R6FSB14
QUANTITY
RNC55J57R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J57R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J57R6FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J57R6FSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J57R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J57R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J57R6FSB14
CORD 14AWG 3COND M/F BLK 118"SJT datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
BAG SHIELD METAL-IN 10X16 datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CA SM LDD SC DUP(NG)/SC DUPNG datasheet.pdf
APD WIRE SEALS RED 1.2-1.6MM datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 910 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PCB PIN datasheet.pdf