Vishay/Dale RNC55J57R6FSB14
RNC55J57R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J57R6FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J57R6FSB14.pdf
Availability of RNC55J57R6FSB14
QUANTITY
RNC55J57R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J57R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J57R6FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J57R6FSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J57R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J57R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J57R6FSB14
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1000PF 25V 1205 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
MOUNT RECT TO202/220 0.125" datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SIGN 10"X7" BLACK/BLUE/WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
24-HOLE NON-INSULATED PANEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf