Vishay/Dale RNC55J5832BSBSL
RNC55J5832BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5832BSBSL
Brief Description
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5832BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5832BSBSL
QUANTITY
RNC55J5832BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5832BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5832BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5832BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5832BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5832BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5832BSBSL
CONN HEADER 21POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SLEEVE PLUG 10MM DIA BLK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf