Vishay/Dale RNC55J5832BSRE6
RNC55J5832BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5832BSRE6
Brief Description
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5832BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5832BSRE6
QUANTITY
RNC55J5832BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5832BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5832BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)58.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5832BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5832BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5832BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5832BSRE6
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf