Vishay/Dale RNC55J5833BRBSL
RNC55J5833BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5833BRBSL
Brief Description
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5833BRBSL.pdf
Availability of RNC55J5833BRBSL
QUANTITY
RNC55J5833BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5833BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5833BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)583k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5833BRBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5833BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5833BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J5833BRBSL
RES SMD 2.21K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 250K OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BRACKET ANGLE datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf