Vishay/Dale RNC55J5900BSR36
RNC55J5900BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5900BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5900BSR36.pdf
Availability of RNC55J5900BSR36
QUANTITY
RNC55J5900BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5900BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5900BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5900BSR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5900BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5900BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J5900BSR36
FIXED IND 6.8UH 180MA 1.8 OHM datasheet.pdf
FIXED SHELF 600MM CABINET BLK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS BROWN datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.5OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 45NS 24CERDIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 36W datasheet.pdf