Vishay/Dale RNC55J5903BSRE6
RNC55J5903BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5903BSRE6
Brief Description
RES 590K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5903BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5903BSRE6
QUANTITY
RNC55J5903BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5903BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5903BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5903BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5903BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5903BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5903BSRE6
RES 6.2M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 2A WIRE TERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
IC FPGA 583 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
762 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
325 MHz, 8 x 8 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf