Vishay/Dale RNC55J6040BSBSL
RNC55J6040BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6040BSBSL
Brief Description
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6040BSBSL.pdf
Availability of RNC55J6040BSBSL
QUANTITY
RNC55J6040BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6040BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6040BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6040BSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6040BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6040BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6040BSBSL
CONN FFC BOTTOM 13POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 500mA Backlight, Lighting 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf