Vishay/Dale RNC55J6040BSR36
RNC55J6040BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6040BSR36
Brief Description
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6040BSR36.pdf
Availability of RNC55J6040BSR36
QUANTITY
RNC55J6040BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6040BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J6040BSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6040BSR36
Related LinksRNC55J6, RNC55J6040BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6040BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J6040BSR36
FIXED IND 1MH 550MA 1.82 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14HD AWG PIDG datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf