Vishay/Dale RNC55J6041BSBSL
RNC55J6041BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6041BSBSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6041BSBSL.pdf
Availability of RNC55J6041BSBSL
QUANTITY
RNC55J6041BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6041BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6041BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6041BSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6041BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6041BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6041BSBSL
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 3MM QUAD RED/GRN BICLR PCMNT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DIFF 14SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf