Vishay/Dale RNC55J6042BPRE6
RNC55J6042BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6042BPRE6
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6042BPRE6.pdf
Availability of RNC55J6042BPRE6
QUANTITY
RNC55J6042BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6042BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6042BPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6042BPRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6042BPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6042BPRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6042BPRE6
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 5.5A 8TSSOP datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO 4.6KHZ 27MM datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC DO214AB datasheet.pdf
TERM BLCK RCPT 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
A5 5.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 48LCC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf