Vishay/Dale RNC55J6042DSBSL
RNC55J6042DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6042DSBSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6042DSBSL.pdf
Availability of RNC55J6042DSBSL
QUANTITY
RNC55J6042DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6042DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6042DSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6042DSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6042DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6042DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6042DSBSL
CONN HEADER 94POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .635MM 52POS DUAL SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 19.58UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP MICA 90PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.79A 51 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf