Vishay/Dale RNC55J6042FSBSL
RNC55J6042FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6042FSBSL
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6042FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6042FSBSL
QUANTITY
RNC55J6042FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6042FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6042FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6042FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6042FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6042FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6042FSBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 32SOIC datasheet.pdf
FRONT PANEL OUTPUT JACK ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 203MA 7.4 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.84A 29 MOHM datasheet.pdf