Vishay/Dale RNC55J6120BSRSL
RNC55J6120BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6120BSRSL
Brief Description
RES 612 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6120BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6120BSRSL
QUANTITY
RNC55J6120BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6120BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6120BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)612
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6120BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6120BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6120BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6120BSRSL
CHOKE COMMON MODE .75MH SMD datasheet.pdf
BALUN 880-960 MHZ 50/200 OHM datasheet.pdf
IC RELAY & LAMP DRIVER 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 83MA 6.5 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" YEL JACKP datasheet.pdf
FUSE W/MICROSWTCH 2A 250V TYPE T datasheet.pdf