Vishay/Dale RNC55J6121BPRE6
RNC55J6121BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6121BPRE6
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6121BPRE6.pdf
Availability of RNC55J6121BPRE6
QUANTITY
RNC55J6121BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6121BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6121BPRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)