Vishay/Dale RNC55J6121BPRSL
RNC55J6121BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6121BPRSL
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6121BPRSL.pdf
Availability of RNC55J6121BPRSL
QUANTITY
RNC55J6121BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6121BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6121BPRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6121BPRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6121BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6121BPRSL Details Description
Related parts for RNC55J6121BPRSL
IC DUAL 2-4 LINE DECODER 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-3.63V 20A 73W datasheet.pdf