Vishay/Dale RNC55J6121BSR36
RNC55J6121BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6121BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6121BSR36.pdf
Availability of RNC55J6121BSR36
QUANTITY
RNC55J6121BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6121BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J6121BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6121BSR36
Related LinksRNC55J6, RNC55J6121BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6121BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J6121BSR36
SWITCH 10 POS DIP AUTODIP SEALED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-Y FREE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PIN UN-INSUL 16-14AWG 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MIDGET INLINE HLDR 30A CMFRT GRP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A datasheet.pdf