Vishay/Dale RNC55J6122BSRE6
RNC55J6122BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6122BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6122BSRE6.pdf
Availability of RNC55J6122BSRE6
QUANTITY
RNC55J6122BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6122BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6122BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6122BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6122BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6122BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6122BSRE6
IC REG LDO 1.5V D2PAK datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 20SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL 4-1 BUS SW 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf