Vishay/Dale RNC55J6123BSB14
RNC55J6123BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6123BSB14
Brief Description
RES 612K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6123BSB14.pdf
Availability of RNC55J6123BSB14
QUANTITY
RNC55J6123BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6123BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6123BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)612k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6123BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6123BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6123BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6123BSB14
Crystal 16.2570MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC MELF datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
512M DDR2-800 X16 IND datasheet.pdf
NUT,HEX datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT PLUG datasheet.pdf
ANTENNA 433MHZ 1/4WAVE WHIP SMA datasheet.pdf