Vishay/Dale RNC55J6190BSRSL
RNC55J6190BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6190BSRSL
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6190BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6190BSRSL
QUANTITY
RNC55J6190BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6190BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6190BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6190BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6190BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6190BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6190BSRSL
FILTER LINE 8.2MH 1.1A TYPE 450 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 5.5A TO-220 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.4A 16TQFN datasheet.pdf
IC CODEC 108DB 192KHZ 52-MQFP datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .187 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf