Vishay/Dale RNC55J6190DRBSL
RNC55J6190DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6190DRBSL
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6190DRBSL.pdf
Availability of RNC55J6190DRBSL
QUANTITY
RNC55J6190DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6190DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6190DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6190DRBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6190DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6190DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J6190DRBSL
RES SMD 9.76KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.17A 83 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf