Vishay/Dale RNC55J6191BSRSL
RNC55J6191BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6191BSRSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6191BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6191BSRSL
QUANTITY
RNC55J6191BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6191BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6191BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6191BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6191BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6191BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6191BSRSL
IC DAC 12BIT MULT PARALL 20DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 25A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf