Vishay/Dale RNC55J6192FSBSL
RNC55J6192FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6192FSBSL
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6192FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6192FSBSL
QUANTITY
RNC55J6192FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6192FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6192FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6192FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6192FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6192FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6192FSBSL
RES SMD 422K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT363 datasheet.pdf
CBL RIBN 3COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM FUSE 2A datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf