Vishay/Dale RNC55J6193FSBSL
RNC55J6193FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6193FSBSL
Brief Description
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6193FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6193FSBSL
QUANTITY
RNC55J6193FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6193FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6193FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)619k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6193FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6193FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6193FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6193FSBSL
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BRIDGE RECTIFIER 60V 1A MBS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD37-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC P600 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY M25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.25MM M/F 50POS 26AWG 150MM datasheet.pdf