Vishay/Dale RNC55J61R2BSB14
RNC55J61R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J61R2BSB14
Brief Description
RES 61.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J61R2BSB14.pdf
Availability of RNC55J61R2BSB14
QUANTITY
RNC55J61R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J61R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J61R2BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J61R2BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J61R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J61R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J61R2BSB14
ADM10T/AE10G/ADM10T datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2GHZ SGL 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12 BIT 200KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES 7.50K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 2.54MM datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG26/7 OUTD 2XHAN datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 1600VDC datasheet.pdf