Vishay/Dale RNC55J61R9BSB14
RNC55J61R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J61R9BSB14
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J61R9BSB14.pdf
Availability of RNC55J61R9BSB14
QUANTITY
RNC55J61R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J61R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J61R9BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J61R9BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J61R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J61R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J61R9BSB14
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 1A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.9A 80 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/LATCH datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf