Vishay/Dale RNC55J6261BRB14
RNC55J6261BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6261BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6261BRB14.pdf
Availability of RNC55J6261BRB14
QUANTITY
RNC55J6261BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6261BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6261BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6261BRB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6261BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6261BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J6261BRB14
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 5V 12" datasheet.pdf
TERMINAL STRAP - 57.5" LENGTH datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 21 OLIVE datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W T18 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
PUSH MOUNT .616X.401'' BLACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC DDR 642M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
LED 3535L 2200K 80CRI WARM WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf